poniedziałek, 21 maj 2018 12:27

Święto Kadeta. To HONOR

Z dumą przyznajemy, że jesteśmy jedyną w Polsce szkołą, która nawiązuje do tradycji kadetów nie tylko w nazwie, ale także w sposobie kształcenia i wychowania, dlatego dziś - 21 maja rozpoczęliśmy dzień szczególnie uroczyście. Dziś przecież jest święto kadeta ustanowione przez Józefa Piłsudskiego po słynnej bitwie pod Górą św. Anny w trakcie III powstania śląskiego.

Święto Kadeta. To HONOR

A wszystko rozpoczęło się w połowie XVIII wieku gdy król Stanisław August Poniatowski założył w Warszawie tzw. Szkołę Rycerską czyli Akademię Szlachecką Korpusu Kadetów. Kształciła ona około 200 uczniów (czyli podobnie jak my) i oprócz przedmiotów ogólnokształcących w programie znajdowała się inżynieria wojskowa, fechtunek, strzelanie, jazda konna i języki obce - czyli tak jak u nas.
Kadeci księcia Adama Czartoryskiego (komendanta szkoły) naukę wojskowości rozpoczynali w klasie drugiej, my wszystkie elementy łącznie z jazdą konną realizujemy od klasy pierwszej, a w drugiej rozpoczynamy pilotaż MON, a to oznacza, że znów jesteśmy bardzo podobni do Szkoły Rycerskiej i jej wychowanków, by tylko wspomnieć Tadeusza Kościuszkę.

W II Rzeczypospolitej powrócono do tradycji Akademii Szlacheckiej Korpusu Kadetów i w latach 1918 - 1926 sukcesywnie powoływano do życia kolejne korpusy: w Łobzowie, Lwowie i Rawiczu.
Wspomniana wcześniej bitwa na Górze świętej Anny zapisała się w historii lwowskiego korpusu kadetów. Rozegrała się ona 21 maja właśnie w 1921 roku.
W tym dniu 70 wychowanków wspomnianego Korpusu Kadetów we Lwowie bez rozkazu wsparło walczących powstańców śląskich. Piłsudski najpierw niesubordynację ukarał, a potem walczących odznaczył Virtuti Militari i dzień bitwy wskazał jako Święto Kadeta.

Druga wojna światowa położyła kres korpusom, ale tradycje jako szczególnie cenne wskrzesił w sierpniu 1942 gen. Władysław Anders, tworząc w Palestynie Junacką Szkołę Kadetów. Jej uczniami byli wyłącznie młodzi chłopcy i mężczyźni w wieku od 11 do 17 lat. I tak jak w II RP uczono nie tylko ogólnie, ale również w obszarze wojskowości. W programie była nauka o broni (brytyjskiej i niemieckiej), strzelanie z broni zarówno maszynowej jak i ręcznej, musztra, ćwiczenia fizyczne oraz taktyczne w terenie, terenoznawstwo i walka wręcz.
Po przeprowadzce do Anglii i zdaniu ostatniej matury w 1948 roku szkoła przestała istnieć.

W obecnym roku mija 253 lata od utworzenia kadetów Czartoryskiego, a jednocześnie 100 lat od rozpoczęcia działalności Korpusu Kadetów II Rzeczypospolitej i 70 lat od zamknięcia Junackiej Szkoły Kadetów gen. Andersa oraz 5 lat istnienia naszej szkoły, dlatego początek dnia u nas szkole był wyjątkowo uroczysty.
A potem mniej oficjalnie świętowaliśmy bez ocen niedostatecznych, a zamiast tradycyjnych słodyczy były lody w ten ważny dzień.
I wszędzie rozbrzmiewało hasło Korpusu Kadetów - Pamiętaj, żeś miał honor być kadetem!. Parafrazowane dziś u nas - "Pamiętaj, że MASZ HONOR BYĆ KADETEM !"

Galeria zdjęć: