piątek, 03 marzec 2017 19:39

Dziewczyny na podium

W XXIV edycji Ogólnopolskiego  Młodzieżowego  Konkursu  Krajoznawczego „Poznajemy  ojcowiznę” 2016/2017 dwa miejsca na „podium” zajęły uczennice naszej szkoły.

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa ,miejsce urodzenia…to jest ta mała najbliższa ojczyzna…”

Tadeusz Różewicz

Dziewczyny na podium

Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę” organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze i redakcję miesięcznika „Poznaj swój kraj”.  Jego bardzo ogólnym celem jest szukanie, pogłębianie, upowszechnianie i rozwijanie wiedzy ,ale też swoistej  miłości, patriotyzmu i przywiązania do miejsc, które nazywamy swoją ojcowizną.

Z naszej szkoły trzy uczennice postanowiły zajrzeć  do swojego wnętrza i zobaczyć jakie tam czają się emocje, związane z tym co nazywają swoim kawałkiem ziemi.

Wszystkie dziewczyny są uczennicami klas trzecich. Wszystkie na co dzień noszą mundur, bo uczą się w klasach wojskowych.

Każda pisała o fragmencie swojego życia zamkniętego w miejscach, które nazywają ojcowizną. Tą prawdziwą z dziada pradziada lub tą bardziej „przysposobioną” np. na czas nauki. Tak zrobiła Iza – w swojej pracy pisała o Lipinach i tym co tutaj przeżyła w związku z nauką w tej charakterystycznej mundurowej szkole. Kamila i Justyna pisały o ziemi swoich rodzin, o tych miejscach, z których wypuściwszy korzenie, teraz rozwijają się w drzewo trochę jakby na innej glebie.

Każda z nich wróciła z punktowanym miejscem. Najwyższe laury i awans do finału wojewódzkiego zdobyła Kamila Calińska – III c , wojskowe Liceum Kadetów RP.

Tuż za nią, zamykając miejsca na podium, uplasowała się Justyna Pająk. Iza Wójciak, której zabrakło może trochę determinacji, może tego szlachetnego rysu końcowego, a może szczęścia zajęła czwarte miejsce.

Finał regionalny Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” odbył się ostatniego dnia lutego  w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Słowackiego w Radomiu.

W dalszej części fotorelacja z tego dnia sukcesu i wypowiedzi autorek prac.

Galeria zdjęć:

Dziewczyny na p...
Dziewczyny na podium Dziewczyny na podium

Dorota Sokołowska

Kamila Calińska:

We wrześniu 2016 roku za namową nauczycielki od geografii – pani Bożeny Chrobak wzięłam udział w Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę” i napisałam pracę na temat: „Moja Ojcowizna – Bemowo, moja miłość, moje hobby”. W moim sercu z powodu aktualnego trybu życia rodzi się tęsknota, tęsknota za moją małą Ojcowizną.  Właśnie w jej imię zdecydowałam się napisać  tę pracę.

Dzięki mojemu zwiedzaniu i zbieraniu materiałów, dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o moim miejscu zamieszkania i jego historii. Pani mgr Bożena Chrobak każdego dnia czuwała nade mną i wypytywała o postępy pracy, pomagała ją poprawiać i dostarczyć w wyznaczone miejsce.

Cieszę się ogromnie, że przeszłam etap szkolny, zajęłam II miejsce w etapie regionalnym i  tym samym zostałam zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego. Cieszę się, że ktoś docenił moją pracę, w którą włożyłam całe serce i robiłam przez ponad cztery miesiące.

Wyjście po dyplom jest ogromnym przeżyciem. Gdyby nie pani  Chrobak, praca nie byłaby taka jaką dostarczyłam na konkurs. Setki poprawek nauczyły mnie cierpliwości,  Był już taki moment kiedy chciałam zrezygnować, ale nauczycielka napełniała mnie pozytywną energią i dawała kolejne pomysły. Warto było !

Nadal nie mogę uwierzyć w to, że przeszłam do następnego etapu.

Izabela Wójciak:

Moje odczucia związane z tym konkursem są zdecydowanie pozytywne.
Jestem bardzo wdzięczna naszej Pani Profesor, że zachęciła mnie do udziału w nim, pozwoliło mi to poszerzyć wiedzę na temat mojego otoczeni. Pani Profesor Chrobak jest świetnym nauczycielem, który sprawia, że kochamy geografię.

Justyna Pająk:

W październiku 2016r. za namową najlepszej nauczycielki geografii  profesor  Bożeny Chrobak postanowiłam wziąć udział w konkursie PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”. Przez 3 miesiące poszerzałam swoją wiedzę z geografii i zbierałam informacje do mojej pracy pt. „Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje”. Przez ten czas wraz z Izą, Kamilą i panią  profesor Bożeną Chrobak towarzyszyło nam wiele pozytywnych emocji i doświadczeń.

Opracowując materiał do pracy w czasie zajęć pozalekcyjnych z geografii zdobyłam istotną dla mnie wiedzę dotyczącą położenia geograficznego i środowiska przyrodniczego mojej wsi Brenicy. Analizując dostępne źródła poznałam cechy makroregionu, w zasięgu którego znajduje się mój dom rodzinny. Udział w konkursie poszerzył moją wiedzę geograficzną – wiem dlaczego w zasięgu mojej Ojcowizny występuje wysoki poziom wody gruntowej – potrafię powiązać hydrografię terenu z geologią. Upowszechnienie i przedstawienie moich tradycji rodzinnych w nawiązaniu do geografii, turystyki, krajoznawstwa to moja wielka satysfakcja. Udział i nagrodzenie mojej pracy w regionalnym finale konkursowym jest jednym z moich sukcesów – przyniosło to również radość moim najbliższym – mojej rodzinie i nadzieję, jak usłyszałam na podsumowaniu w Radomiu, że ktoś kiedyś może z zainteresowaniem umieści moje treści w większym opracowaniu. W rezultacie zdobyłam w swojej kategorii III miejsce.