niedziela, 16 lipiec 2017 13:52

Święto Kadeta w Chełmnie

21 maja 2017 r. w Chełmnie odbyły się zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Woskowych SALW – a obchody Święta Kadetów – Chełmno2017. W uroczystościach wzięła udział delegacja Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej ze sztandarem ZSPiMS. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, odprawioną przez kapelana ks. ppłk. Piotra Wszelakiego w intencji absolwentów i wychowanków Korpusów Kadetów II RP oraz Junackiej Szkoły Kadetów.

Po zakończeniu Mszy Świętej poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości udali się do koszar 3 Włocławskiego Batalionu Drogowo – Mostowego im. gen. Karola Sierakowskiego, gdzie w latach 1926 – 1936 funkcjonował Korpus Kadetów Nr 2. Pan mgr. Władysław Flieger przedstawił historię i wspomnienia kadeckie a następnie delegacje oddały hołd Kadetom i złożyły wiązanki kwiatów przed Tablicą Kadecką na której widnieje napis:

W HOŁDZIE WYCHOWAWCOM I WYCHOWANKOM KORPUSÓW KADETÓW II RZECZPOSPOLITEJ POLEGŁYM

ZA OJCZYZNĘ, POMORDOWANYM I ZMARŁYM. KADECI LWOWA, MODLINA, CHEŁMNA, RAWICZA.

CHEŁMNO, (...) 21MAJA1993.
W południe, przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza w Chełmnie rozpoczęły się główne uroczystości Święta Kadetów-Chełmno 2017. Po odśpiewaniu hymnu oraz wciągnięciu flagi państwowej na maszt głos zabrali: organizator uroczystości - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a Pan Grzegorz Leśniewski oraz Burmistrz Miasta Chełmno Pan Mariusz Kędzierski. Niezwykle podniosły charakter miał Kadecki Apel Pamięci odczytany przez prof. ndz. płk. dr. hab. inż. Remigiusza Wiśniewskiego poprzedzony odsłuchaniem Hymnu Kadeckiego. W ceremonii złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Chełmnie z okazji Święta Kadetów uczestniczyły delegacje władz samorządowych województwa kujawsko – pomorskiego, powiatu i miasta Chełmno, wszystkich służb mundurowych garnizonu Chełmno, uczniowie i harcerze, a także przedstawiciele:
- Związku Kadetów II RP,
- Związku Junackiej Szkoły Kadetów im. gen. Andersa w Londynie,
- Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a,
- I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie,
- Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej w Lipinach
- Hufca Nowy Dwór Mazowiecki ZHP im. Korpusu Kadetów Nr 2.
Wartę honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza wystawił 3 Włocławski Batalion Drogowo – Mostowego im. gen. Karola Sierakowskiego z Chełmna.

Galeria zdjęć:

ŚWIĘTO KADETA W...