środa, 22 czerwiec 2022 09:22

Z FIZYKĄ ZA PAN BRAT

15 czerwca 2022 r. odbył się apel podsumowujący przedsięwzięcia  z przedmiotu fizyka, które miały miejsce w bieżącym roku szkolnym w naszej szkole.

Z FIZYKĄ ZA PAN BRAT

Przypomnijmy:

- w kwietniu braliśmy udział w projekcie ,,ZACHWYCENI FIZYKĄ'',  dofinansowanym z programu Ministra Edukacji i Nauki "Społeczna Odpowiedzialność". Celem konkursu było stworzenie filmu, przedstawiającego ciekawe zjawiska fizyczne wraz z komentarzem. Na tę okoliczność grupa pasjonatów fizyki z naszej szkoły przygotowała film konkursowy na temat zjawisk fizycznych występujących podczas jazdy konnej.

- w maju szkole ogłoszony został konkurs na przygotowanie prezentacji multimedialnej lub filmu związanego z zastosowaniem fizyki w życiu codziennym. Zadanie konkursowe pod hasłem „Zjawiska matematyczne w fizyce” najlepiej wykonali: uczeń klasy 1 c Jakub Biber i uczennica klasy 1 a Marika Szmalec.

- w czerwcu chętni uczniowie wzięli udział w grze terenowej - „Zastosowanie fizyki i matematyki w życiu codziennym”. Sześcioosobowa reprezentacja uczniów z każdej klasy pokonywała kolejne etapy gry, wykonując przygotowane specjalne zadania - doświadczenie fizyczne i zadanie matematyczne. Uczniowie z przygotowywali kolejno: ciecz nieniutonowską, pojazd który nie utonie, obwód elektryczny, a także obliczali długość i szerokość boiska szkolnego oraz jego powierzchnię. Wielką frajdę sprawiło wszystkim mierzenie masztu przed budynkiem szkoły.

Zwieńczeniem naszych przedsięwzięć był wyjazd do Poznania w piątek 10 czerwca, podczas którego uczestniczyliśmy wykładach naukowych w Instytucie Fizyki Jądrowej w Poznaniu. Instytut Fizyki Jądrowej był organizatorem Konkursu Naukowego „Fizyka w ruchu - ogólnopolski Konkurs Konstrukcyjny”, a jego celem było wykorzystanie wiedzy zdobytej na lekcjach fizyki. Zadanie polegało na wykonaniu najbardziej  kreatywnego pojazdu napędzanego … i tu uwaga  - pułapką na myszy! Kadeci wykonali aż trzy takie pojazdy, które z dumą zaprezentowali w Poznaniu przed młodzieżą z innych szkół średnich z całej Polski.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli we wszystkich przedsięwzięciach, udowadniając tym samym, że fizyka i matematyka to przedmioty ściśle związane z życiem codziennym, na każdym kroku spotykamy się z prawami i zasadami fizycznymi, które poznajemy na lekcjach fizyki.