środa, 14 wrzesień 2022 14:05

Narodowe Czytanie 2022 - Ballady i romanse Adama Mickiewicza

„Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!”
[Romantyczność, A. Mickiewicz]


Narodowe Czytanie 2022 - Ballady i romanse Adama Mickiewicza

W dniu 17 listopada 2021 roku uchwałą Sejmu RP rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z 200. rocznicą wydania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przypadającą w tym roku, właśnie interpretację tego dzieła można usłyszeć w trakcie jedenastej edycji ,,Narodowego Czytania”. Do ogólnopolskiego wydarzenia odbywającego się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej przyłączyła się także nasza szkoła. 3 września przedstawiciele Grona Pedagogicznego i społeczności uczniowskiej wzięli udział w organizowanej przez Urząd Gminy i Gminną Bibliotekę  Publiczną w Odrzywole akcji ,,Narodowego Czytania”. Wspólne czytanie wybranych utworów pochodzących ze zbioru ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, odbywało się w szkole 7 i 8 września. W roli lektorów wystąpili nauczyciele i uczniowie lipińskiej szkoły. W ich interpretacji można było usłyszeć wiersze: ,,Romantyczność”, ,,Lilije”, ,,Świteziankę” i ,,Panią Twardowską”.