środa, 18 styczeń 2023 13:39

PIĄTKOWE SPOTKANIA Z KULTURĄ

W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego Kadeci Zespołu Szkół w Lipinach  uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez Pana Profesora Stanisława Górkę - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, producent, reżyser, pedagog (nauczyciel emisji głosu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza), współzałożyciel i lider Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę (1992) - teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich.


PIĄTKOWE SPOTKANIA Z KULTURĄ

Zajęcia z dykcji i poprawnej wymowy zaplanowano dla każdej z klas. Na arcyciekawych zajęciach Pan Profesor Górka prezentował młodzieży własne umiejętności aktorskie opowiadał o pracy aktora oraz udzielał cennych wskazówek jak mówić, aby nas słuchano. Przeczytanie fragmentu tekstu z książki w obecności takiej Osobistości jak Pan Profesor Stanisław Górka stanowiło dla uczniów naszej szkoły nie lada wyzwanie, ale jednocześnie stworzyło możliwość sprawdzenia się w roli oratora w obecności Profesjonalisty. W czasach, gdy więcej się pisze aniżeli mówi umiejętność przykucia uwagi słuchacza zdaje się być niezwykle ważną. Wspólne spędzony czas przy znakomitej literaturze i piosence był dla nas wartością bezcenną. Zwieńczeniem naszej współpracy z Panem Profesorem Stanisławem Górką był przedświąteczny monodram pod tytułem: „Płoną izby drzewka blaskiem, czyli kolęda i z Górką” w Jego wykonaniu. To artystyczne kolędowanie z bajkową scenerią na bazie materiału literackiego z wykorzystaniem tekstów Joanny Kulmowej, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory czy Juliana Tuwima utworzyło niepowtarzalną opowieść o narodzeniu Chrystusa  i wprowadziło nas w świąteczny klimat. Wdzięczni Kadeci w ramach podziękowania za trud włożony w pracę odznaczyli Pana Profesora pamiątkowym medalem z okazji 10-lecia Liceum Ogólnokształcącego Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej oraz obrazem wykonanym przez uczennicę klasy IVa Magdalenę Okulską. Lekcje z Profesorem Górką zapamiętamy na długo.