środa, 25 styczeń 2023 07:26

Upamiętnienie 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego

         W dniu 24 stycznia Kadeci Zespołu Szkół im. dr H. Spoczyńskiej w Lipinach obchodzili 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.


Upamiętnienie 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Był taki rok, rok 63, gdy garść Polaków pełna męstwa mocy, silna nie liczbą, ale wolą ducha, chciała powalić olbrzyma północy, zerwać kajdany niewoli łańcucha.

Śnieżył się styczeń. Poszli niepomni przestrogi, obliczeń, poszli, by walczyć najgodniej, najprościej, życie położyć przy budowie dzieła, które się zwało wskrzeszeniem wolności i  krzyknąć światu: - Polska nie zginęła!...

 

 

Powstanie Styczniowe, tak jak wszystkie ruchy powstańcze, miało na celu odbudowę państwa polskiego. Uroczysty apel przygotowany przez nauczycieli historii był wyrazem pamięci, którą winni jesteśmy poprzednim pokoleniom, które walczyły o to, byśmy żyli dzisiaj w państwie wolnym i niepodległym. Przypomniane zostały pokrótce okoliczności wybuchu powstania, główne postacie jak Romuald Traugutt oraz najważniejsze bitwy powstania stoczone w naszej okolicy. Po apelu, delegacja Kadetów naszej szkoły wraz z panią Bożeną Kmieciak zapaliła znicze na grobach powstańców styczniowych w Ossie i Stanisławowie – Królówce.