poniedziałek, 27 marzec 2023 07:12

Hubalowym tropem

Nadal są miejsca gdzie żywa jest pamięć o Henryku Dobrzańskim. Wciąż są ci, którzy chcą słuchać Hubalowej legendy.

Hubalowym tropem

Postać mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala jest bardzo dobrze znana lipińskim kadetom. Chęć poznania miejsc związanych z nim i Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego to dodatkowy impuls do uczestnictwa w tematycznych wycieczkach. Lipińscy uczniowie zdobywają kolejne stopnie odznaki turystyczno – krajoznawczej ,,Śladami mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala”. 23 marca w klimacie budzącej się wiosny grupa kadetów przemierzała leśne ścieżki na terenie gminy Poświętne w poszukiwaniu śladów hubalowego oddziału. W programie wyjazdu zaplanowano zwiedzanie Sanktuarium Studziańskiego. Kadeci udali się również na parafialny cmentarz, aby zapalić znicz na grobie płk. Mariana Zacha wieloletniego przyjaciela szkoły, w którego prywatnym muzeum po raz pierwszy słyszeli opowieści o ,,szalonym majorze”.