środa, 30 listopad 2022 08:10

Szlakiem tajemnic Dolnego Śląska

W dniach 15 - 16 - 17 listopada 2022 roku uczniowie klas czwartych i trzeciej wraz z wychowawcami wyruszyli, by zwiedzić Wrocław i Kotlinę Kłodzką dzięki dofinansowaniu z Programu "POZNAJ POLSKĘ". Pierwszym punktem programu było zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska.


Szlakiem tajemnic Dolnego Śląska

Młodzież poznała historyczne centrum miasta z najważniejszymi zabytkami świadczącymi o znakomitej przeszłości miasta. Zwiedziła Ostrów Tumski ze średniowieczną katedrą pw. Jana Chrzciciela, kościół pw. św. Marcina i kościół pw. św. Idziego, most zakochanych, Bramę Kluskową, pomnik św. Jana Nepomucena i ogród botaniczny. Spacer po starówce zakończył się na rynku, który o tej porze przybrał już Bożonarodzeniowy klimat. Tu mogła młodzież podziwiać gotycki ratusz. Następnym punktem była sławna Panorama Racławicka, gdzie pani przewodnik zapoznała nas z historią obrazu i samym powstaniem kościuszkowskim. Wycieczkę zakończyło odwiedzenie Hali Stulecia. Potężny budynek z początku XX wieku i jego otoczenie budzą powszechny podziw i dzisiaj. Uczestników wycieczki czekała teraz droga do Dusznik Zdroju, gdzie była obiadokolacja a po niej zasłużony odpoczynek. Następny dzień to wędrówka po Górach Stołowych z przepięknymi Błędnymi Skałami, Szczelińcem i po stronie czeskiej Skalnym Miastem. Pogoda na szczęście dopisała i uczniowie mogli podziwiać niezwykłe formacje skalne i malownicze widoki. Trzeciego dnia był spacer po starówce kłodzkiej, będąc na kamiennym moście mogliśmy poczuć się jak w Prace na słynnym Moście Karola. Głównym celem była twierdza w Kłodzku pamiętająca czasy pierwszych Piastów a mocno rozbudowana za czasów pruskich. Uczniowie poznali nie tylko fakty historyczne ale również życie żołnierzy w armii pruskiej i codzienność w twierdzy, zwiedzili kazamaty i bastiony, mogli podziwiać przepiękną panoramę Kłodzka i pasma górskie okalające kotlinę. Ostatnim punktem programu był Złoty Stok i kopalnia złota. Wraz z przesympatycznym przewodnikiem przeszliśmy 500 metrowym odcinkiem podziemnej trasy w Sztolni Gertruda, po drodze oglądając plany i mapy kopalni od średniowiecza po XX wiek, narzędzia górnicze, kolekcję lamp, minerały, piec, w którym wytapiano złoto, osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. W Sztolni Czarnej mogliśmy oglądać jedyny w Polsce podziemny wodospad. Dużo emocji wzbudził skarbiec, w którym można było zobaczyć 1066 sztabek złota odpowiadającym 16 tonom złota uzyskanym podczas tysiącletniej pracy kopalni. Nasyceni pięknymi widokami i niezwykłymi historiami wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lipin.