piątek, 02 grudzień 2022 10:32

Relacja z dwudniowego pobytu w małopolskiej stolicy

W dniach 28 i 29 listopada na dwudniowej wycieczce klasy pierwsze wraz z opiekunkami realizowały program MEiN "Poznaj Polskę". Program uwzględniał zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem i najważniejszych atrakcji małopolskiej stolicy, w tym: Wawel, Stare Miasto, Kopiec Kościuszki, Stary Kazimierz oraz zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.


Relacja z dwudniowego pobytu w małopolskiej stolicy

Krakowska przygoda rozpoczęła się na Kopcu Kościuszki, skąd przy cudownej pogodzie można było delektować się widokiem cudnej panoramy miasta.

Wielu wrażeń dostarczyło młodzieży zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego z przewodnikiem czyli Katedry Królewskiej, Grobów oraz Krypt Królewskich i Zasłużonych Polaków w tym Krypty Pary Prezydenckiej oraz Wieży z Dzwonem Zygmuntowskim. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem wysłuchali historii Zamku Królewskiego z dziedzińcem arkadowym, podziwiali pozostałości murów obronnych a na koniec odbyli sympatyczne spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Zmierzchem po obiadokolacji wszyscy udali się na wieczorne zwiedzanie Starego Kazimierza, historycznej żydowskiej i chrześcijańskiej dzielnicy Krakowa. Dzieje dawnego miasta Kazimierz założonego przez Króla Kazimierza Wielkiego opowiadane przez przewodnika pozwoliły przenieść się słuchaczom w bardzo odległe czasy polskiej historii. Spacer ulicami żydowskiego Kazimierza zapewne na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów. Ulica Szeroka, centrum dawnego miasta żydowskiego w blasku latarni robiła wielkie wrażenie. Urzeczeni atmosferą miasta tonącego w blasku iluminacji świątecznej, lekko zmęczeni uczestnicy wycieczki udali się na nocleg do schroniska szkolnego, by tam nabrać sił na kolejny dzień, na który zaplanowany był dla nich kilkugodzinny pobyt w Kopalni Soli w Bochni. Wielu pobyt pod ziemią zaliczyło do gatunku tych ekstremalnych, praca górnika nie należy bowiem do łatwych, a warunki panujące pod ziemią do tych najprzyjemniejszych. Pierwsza wspólna wycieczka dostarczyła wychowawcom i uczniom wielu okazji do lepszego poznania się wzajemnie oraz była swoistym sprawdzianem dyscypliny, który młodzież zdała śpiewająco.