poniedziałek, 17 luty 2020 08:45

ŻYWYCH WSPOMNIEŃ ŚLAD

22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pod koniec stycznia, z okazji kolejnej już rocznicy tego pamiętnego wydarzenia, odbyła się w internacie pogadanka, przygotowana dla uczniów przez nauczyciela historii, poświęcona tematowi insurekcji, która poprzedzona została projekcją filmu pt.: “1863 rok”.

ŻYWYCH WSPOMNIEŃ ŚLAD

Tłem dla ogólnych wydarzeń powstańczych w filmie był obraz losów jednej, typowej w tych czasach rodziny. Bracia porzucili swoje dotychczasowe życie i dołączyli do innych bohaterskich powstańców, ryzykując życie dla idei odzyskania niepodległości. Heroiczna historia ich oddania sprawie narodowej ilustrowała ówczesne losy wielu tego typu rodzin i była doskonałą lekcją patriotyzmu dla kadetów lipińskiej szkoły.

Po obejrzeniu filmu odbyła się pogadanka. Każdy z ucznów mógł wypowiedzieć się na tematy przyczyn, przebiegu, sposobu prowadzenia walk i uzbrojenia walczących stron, a także ocenić realne szanse na wywalczenie niepodległości. Spotkanie zorganizowane w duchu budzenia patriotyzmu i ożywienia pamięci bohaterskich czynów naszych przodków, rzuciło szersze światło na losy największego w XIX wieku czynu zbrojnego polskiego narodu, stanowiąc odmieną lekcję historii.

Niezłomność i wytrwałość powstańców - choć nie przyniosła jeszcze tak pożądanej niepodległości - to umocniła polską świadomość narodową, miała także realny wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń, przyczyniając się z czasem do wywalczenia jakże upragnionej przez nich, choć okupionej olbrzymim wysiłkiem krwi wolności.