piątek, 02 grudzień 2022 12:56

Tropem Majora "Hubala"

W celu zdobycia Złotej Odznaki  Turystyczno – Krajoznawczej Śladami majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” dnia 23 listopada 2022 roku klasy czwarte na czele z opiekunkami – p. Agnieszką Matuszczak oraz p. Bożeną Kmieciak wyruszyły szlakiem partyzanckim, do miejsc upamiętniających historię "Szalonego Majora".


Tropem Majora "Hubala"

Pierwszym przystankiem w naszej podróży była mała wieś Gałki, na terytorium której znajduje się pomnik poświęcony rozstrzelanym w marcu i kwietniu 1940 roku mieszkańcom Gałek, w odwecie za udzieloną majorowi ,,Hubalowi’’ sześciotygodniową gościnę. Część z nich zginęła na Firleju, koło Radomia, wywieziona tam najpierw na przesłuchania. Kolejnym  punktem na trasie kadetów było miejsce zlokalizowane nieopodal wspomnianego pomnika – gdzie znajdowała się nieistniejąca już kwatera majora Henryka Dobrzańskiego. Podążając szlakiem partyzanckim uczniowie dotarli do miejscowości Hucisko. Odwiedzili tam miejsce potyczki z 30 marca 1940 roku. Następnie po trzykilometrowym marszu kadeci odnaleźli ukryty w gęstym lesie pomnik upamiętniający mieszkańców wspomnianej wsi zamordowanych wiosną 1940 roku. Ostatnim punktem na trasie kadetów był cmentarz, na którym spoczywa 246 mężczyzn w wieku 16 - 60 lat  mieszkańców wsi Skłoby, rozstrzelanych w lesie rzucowskim w ramach przeprowadzonej 11 kwietnia pacyfikacji tej wsi. Jak nakazuje tradycja, kadeci oddali honor wszystkim poległym w walkach oraz zapalili symboliczny płomień w miejscach upamiętniających ofiary niemieckiej zbrodni.