środa, 11 październik 2023 11:29

Pieszy Rajd Kadeta 2023

7 października uczniowie pierwszego rocznika wzięi udział w rajdzie, który nasza szkoła prowadzi corocznie . Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie młodzieży z lokalnymi miejscami pamięci narodowej.

Pieszy Rajd Kadeta 2023

Pierwszym punktem na trasie rajdu była wieś Ossa. Tu kadeci spotkali się z Panem Marianem Kmieciakiem Wójtem Gminy Odrzywół, który przedstawił im losy właścicieli majątku Ossa i opowiedział o bitwie, którą 10 lipca 1863 roku stoczył pod wsią pułk powstańców styczniowych. Kadeci złożyli znicz pod ocalałą kaplicą podworską i na cmentarzu, gdzie miejsce spoczynku znaleźli zabici w potyczce powstańcy. Kręte ścieżki leśne doprowadziły wędrujących do wsi Stanisławów. Tu na wzniesieniu na skraju kompleksu leśnego  znajduje się kaplica pw. św. Marii Magdaleny. Kadeci spotkali się tutaj z Panem Pawłem Boguszem Podleśniczym Leśnictwa Królówka. Pan Paweł przybliżył im specyfikę pracy leśników i funkcjonowania Lasów Państwowych. Obok kaplicy znajduje się bezimienna powstańcza mogiła. Tutaj także kadeci złożyli znicz oddając cześć poległym żołnierzom. Przyszła kolej na ciepły posiłek i test sprawdzający zdobytą wiedzę i treści poznanych w czasie rajdu. Nieco zmęczeni marszem, ale szczęśliwi i bogatsi w  nowe doświadczenia kadeci wrócili do szkoły.