czwartek, 21 marzec 2024 13:54

Wycieczka edukacyjna do Łodzi

19 marca uczniowie klasy III a uczestniczyli w wycieczce do Łodzi, podczas której mieli okazję poznać najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca w tym mieście o bogatej historii.

Wycieczka edukacyjna do Łodzi

Łódź to miasto 4 kultur, które przyczyniły się do rozbudowy miasta w iście filmowym stylu. W tym miejscu Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie budowali swoje potęgi i znaleźli miejsce gdzie narodowość miała mniejsze znaczenie niż silna wola i zdolność do prowadzenia interesów. Łódź to także świadek okrutnych wydarzeń z okresu II-giej Wojny Światowej. Zwiedzanie  zaczęliśmy od Stacji Radegast, gdzie spotkaliśmy  się z naszym przewodnikiem. Stacja związana jest z historią łódzkiego getta, miejsce, z którego odjechały tysiące ludzi do obozów zagłady, m.in. do Oświęcimia. Dla młodzieży to cenna lekcja historii, która pozostaje na długo w pamięci. Ziemia Obiecana, Polski Manchester - tak nazywano Łódź w XIX wieku, kiedy była stolicą polskiego przemysłu włókienniczego, a na jej terenie jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne zakłady. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. W Muzeum Fabryki poznaliśmy dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Oczywiście byliśmy również w łódzkim Zoo  i Orientarium— Słonie, krokodyle, orangutany, rekiny, płaszczki to tylko mały ułamek atrakcji.